Przeskocz do treści

Microsoft uzyskał aprobatę regulatora Unijnego dla ochrony danych w chmurze

15 kwietnia 2014

Inspektorzy ochrony danych osobowych z 28 krajów UE – tzw. Grupa Robocza Art. 29 (w tym polski Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych), którzy kontrolują firmy prowadzące działalność biznesową na terenie Unii Europejskiej opublikowali wspólne stanowisko, wyrażając swoje poparcie dla prawidłowych rozwiązań kontraktowych firmy Microsoft w zakresie usług chmurowych dla biznesu. Nasi klienci mogą używać tych usług mając pewność, że jakikolwiek globalny przepływ danych w ramach usług chmurowych Microsoft spełnia unijne standardy ochrony danych, które są jednocześnie jednymi z najbardziej restrykcyjnych na świecie.

Microsoft jest jedynym wiodącym dostawcą usług chmurowych, który otrzymał takie uznanie. Na oficjalnym blogu firmy Microsoft, Wice Prezydent i Główny Radca Brad Smith przekazał więcej szczegółowych informacji odnośnie stanowiska inspektorów ochrony danych osobowych oraz jego wagi dla klientów używających chmury obliczeniowej do prowadzenia biznesu.

W skrócie, najważniejsze punkty dla klientów biznesowych, które podkreśla Brad Smith to:

  • Po pierwsze – aprobata unijnego regulatora dla podejścia Microsoft do ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych obywateli Europejskich oraz zapewnienie, że jakiekolwiek zmiany w innych standardach ochrony (takich jak umowa Safe Harbor pomiędzy UE I USA odnośnie przypływu danych) nie wpłyną na możliwość używania biznesowych usług chmurowych Microsoft.
  • Po drugie – uznanie dla zobowiązań kontraktowych dotyczy transferów danych na całym świecie (podczas gdy umowa Safe Harbor dotyczy specyficznie tylko transferów danych między Europą a USA)
  •  Po trzecie – Microsoft nadal będzie ciężko pracować w celu zapewnienia klientów, że spełnia, zarówno pod względem technicznym jak i operacyjnym, rygorystyczne wymogi wynikające z naszych zobowiązań umownych. Wszyscy klienci, niezależnie od tego czy prowadzą działalność biznesową w Europe, czy też poza nią, skorzystają z silnej ochrony rozwiązań technologicznych wdrożonych jako efekt tych zobowiązań.

Microsoft opublikował również dokument pytań i odpowiedzi (dostępny pod linkiem zamieszczonym w blogu), który zawiera więcej szczegółowych informacji o stanowisku inspektorów ochrony danych jak również o europejskich regulacjach ochrony danych. Podsumowując te publikacje można stwierdzić, iż żaden inny dostawca usług w chmurze obliczeniowej nie oferuje takiego stopnia bezpieczeństwa i ochrony prywatności, jaki firma Microsoft stosuje i wbudowuje w oferowane przez siebie usługi.

Zgodnie z wpisem Brada Smith’a na blogu – opisane powyżej warunki kontraktowe będą obecnie oferowane wszystkim naszym klientom. Aby zaczęły one obowiązywać, muszą zgodnie z prawem unijnym być zaakceptowane i podpisane przez obie strony – zarówno Microsoft jak i danego klienta.

1 czerwca 2014 roku wszystkie nasze formularze umowne zostaną zaktualizowane i będą odzwierciedlać nowe warunki kontraktowe jako standardowe dla naszego klienta.

  • Jeśli umowa między Microsoft a klientem już zawiera standardowe klauzule umowne, zaktualizowana wersja umowy zacznie obowiązywać jeśli klient ją zaakceptuje.
  • Jeśli załącznik ze standardowymi klauzulami umownymi nie był dotychczas podpisany przez klienta, Microsoft będzie mógł wysłać takowy do klienta tak szybko, jak to możliwe.
Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: