Przeskocz do treści

Test nowych urządzeń do Lync 2010

2 kwietnia 2012

Przetestowaliśmy w polskim Microsofcie 2 urządzenia przekazane nam do testów przez Polycom Polska. Mieliśmy okazję pobawić się i sprawdzić jakość Polycom CX 5000 HD oraz CX 7000.

CX 5000 HD…

Kamera konferencyjna Polycom CX 5000 HD

 …to nowa wersja CX 5000, poprzednio nazywanego Round Table. Jeśli dokładnie się przyjrzeć danym technicznym (możecie zobaczyć porówanie w moim artykule , na dole są ulotki obu produktów – starzego i nowego), to widać że jedyną różnicą są parametry obrazu – w końcu 720p.
Co innego jednak przeczytać, a co innego zobaczyć.
Nowy CX 5000 HD daje naprawdę piękny obraz w połączeniu 1:1 – HD 720p w głównym ekranie konferencji robi wrażenie! Bez zmiany pozostały bardzo dobra jakość mikrofonów, czułość i przełączanie na źródło dźwięku.

Dla przypomnienia CX 5000 HD w konferencji Lync 2010 transmituje 2 obrazy. Oba pochodzą z  5 kamer rozmieszczonych na kopułce urządzenia.
Pierwszy pokazywany jest w rozdzielczości 720p w przypadku połączenia 1:1 lub VGA w przypadku większej ilości użytkowników, drugi obraz to połączenie wszystkich kamer, pokazujący panoramę 360.

Telekonferencja Lync 2010

 Pierwszy z obrazów jest konstruowany z kamer wybieranych z kierunku nadchodzenia dźwięku, z pewną zwłoką, zapewniającą brak szybkiego, chaotycznego przełączania w przypadku szybkiej wymiany zdań.
Zaletą tego urządzenia jest potrzeba transmisji tylko jednego strumienia audio/wideo w przypadku nawet wieloosobowych konferencji. Świetnym przykładem zastosowania jest połączenie pomiędzy 2 oddziałami firmy, gdzie pracują 2 części wirtualnego zepsołu. W takim przypadku, zamiast ustanawiać połączenie pomiędzy np. 12 osobami – mamy 2 urządzenia CX 5000 HD w każdym z oddziałów, prezenter podpina CX za pomocą USB do sowjego laptopa i może już przeprowadzić transmisję audio/wideo, pokazać a nawet popracować wspólnie nad dokumentem, zagłosować itp.

Telekonferencja w Lync 2010

CX 7000 to zupełnie inne urządzenie.

Jest to PC specjalizowany, wyposażony w oprogramowanie Polycoma, w zestawie z bezprzewodową myszką i klawiaturą. A więc do sali wyposażonej w CX 7000 nie ma potrzeby przychodzić z laptopem – chyba że chcemy przekazywać zawartość dodatkową – pokazywać aplikacje, pulpit itp.

Tutaj mamy 2 scenariusze użycia:

  • przychodzimy do sali, gdzie stoi CX 7000 wraz z monitorem lub rzutnikiem i wykorzystujemy go do połączenia ad hoc z wybranymi użytkownikami Lync 2010
  • łączymy się ze swojego PC, zapraszając salę z CX 7000 jako zasób, traktując CX tylko jako obraz wysokiej jakości.

I tu dochodzimy do podstawowej różnicy w obu sprzętach – CX 7000 ma zdalnie sterowaną kamerę z potężnym szkłem, z możliwością sporego zoomu optycznego, ze świetnym światłem. Jest to idealne rozwiązanie do dużej sali konferencyjnej, gdzie mamy sporą ilość osób, duże odległości, potrzeby na zbliżenia do mówców.

Natomiast CX 5000 HD jest urządzeniem świetnie sprawdzającym się w miarę kwadratowych lub okrągłych pomieszczeniach, gdzie większość uczestniczących w połączeniu osób znajduje się w miarę w tych samych odległościach od kamery (zwykle stoi ona na środku stołu).

Oba urządzenia dają jakość 720p w przypadku połączeń w Lync 2010 1:1, dając naprawdę bardzo dobrą jakość wideo, jednocześnie umożliwiając współpracę nad dokumentem, głosowanie, przejmowanie pulpitu zdalnego itp., za naprawdę przystępną cenę.

Reklamy
One Comment leave one →
  1. Jarek permalink
    2 kwietnia 2012 15:13

    Fajny wpis. O tym drugim nie wiedzialem. js

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: