Przeskocz do treści

Pytania licencyjne do Exchange 2010

9 listopada 2011

1. Czy urządzenia typu fax, UPS, drukarka itp., które potrzebują wysyłać maile poprzez Exchange potrzebują licencji CAL, firma używa licencji na urządzenie (device CAL)?

Odp.: Z dokumentu Product User Rights, link poniżej:

„(…)

 • Dodatkowe wymagania licencyjne lub prawa do używania
  • Licencje Dostępu Klienta (licencje CAL)
   • Dla każdego urządzenia lub użytkownika uzyskującego w sposób bezpośredni lub pośredni dostęp do wystąpień oprogramowania serwera muszą Państwo uzyskać i przypisać licencję CAL. Partycja sprzętowa lub dysk typu blade są uznawane za oddzielne urządzenia. W tabeli poniżej przedstawiono poszczególne produkty wraz z odpowiadającymi im licencjami CAL.
   • Licencje CAL nie są wymagane dla:
    • serwerów objętych licencją na uruchamianie wystąpień oprogramowania serwera oraz
    • uzyskiwania dostępu do wystąpień oprogramowania serwera przez maksymalnie dwa urządzenia lub dwóch użytkowników wyłącznie w celu administrowania tymi wystąpieniami.

(…)

 • Typy licencji CAL.
  Są dwa typy licencji CAL: na urządzenie i na użytkownika. Każda licencja CAL na urządzenie umożliwia dostęp do wystąpień oprogramowania serwera znajdujących się na licencjonowanych serwerach za pomocą jednego urządzenia używanego przez dowolnego użytkownika. Każda licencja CAL na użytkownika umożliwia jednemu użytkownikowi, używającemu dowolnego urządzenia, uzyskiwanie dostępu do wystąpień oprogramowania serwera znajdujących się na licencjonowanych serwerach. Mogą Państwo używać kombinacji licencji CAL na urządzenie i na użytkownika.

(…)

ALE (wyjątki od reguły)

Exchange Server 2010 w wersjach Standard i Enterprise oraz Lync Server 2010 w wersjach Standard i Enterprise*

Licencje CAL nie są wymagane dla użytkowników ani urządzeń uzyskujących dostęp do wystąpień oprogramowania serwera bez uwierzytelniania przeprowadzanego bezpośrednio lub pośrednio za pomocą usługi Active Directory lub oprogramowania Lync Server.

 

A więc podsumowując – jeśli urządzenia typu UPS, drukarka itp. działają bez autentykacji, to nie potrzebują CALa. Jeśli jednak chcielibyśmy autoryzować urządzenia, żeby sprawdzać np. ich wykorzystanie, ograniczać dostęp itp., to należy zaopatrzyć się w CALa do Exchange 2010.

 

Przykład technicznej konfiguracji tego typu można znaleźć tutaj: http://blog.chrisconklin.com/?p=38

 

2. Czy w przypadku licencjonowania na użytkownika (user CAL), dodatkowe skrzynki współdzielone (shared mailboxes) wymagają dodatkowych licencji? Użytkownicy mają już licencje CAL do Exchange 2010.

Odp.: Nie, licencje do Exchange 2010 sprzedajemy w 2 trybach – na użytkownika (Jan Kowalski, Jarek Szybiński itp.) lub na urządzenie (Komputer1, Komórka2 itp.). Skrzynki współdzielone, tworzone na potrzeby współpracy (BiuroWroclaw@firma.com , biuro@firma.com , sekretariat@firma.com , a także skrzynki zasobowe (Sala123, Rzutnik18, itp.) nie wymagają licencji dostępowych CAL do Exchange 2010.

Linki:

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: