Przeskocz do treści

Dlaczego lepiej użyć Microsoft Lync 2010 niż darmowego Skype w firmie

28 października 2011

Ostatnio dotarło do mnie pytanie, dlaczego firma miałaby kupić Lync 2010 i płacić za serwer, licencje dostępowe itp. od Microsoft, skoro można używać bezpłatnego oprogramowania Skype do tych samych czynności i od tej samej firmy.

Jest wiele różnic w oprogramowaniu Lync 2010, które zostało zaprojektowane i stworzone z myślą o użytkowniku pracującym w firmie, a które nie zostały uwzględnione w Skype – który ze swojej natury został przystosowany do łatwego i darmowego kontaktu ze społecznością internetową.

Podstawowe różnice można znaleźć tutaj:

  • Integracja z Microsoft Office – jedno miejsce, z którego możemy zacząć konwersację, np. rozpoczęcie czatu lub telekonferencji z nadawcą emaila
  • Integracja z Microsoft SharePoint 2010 – wyszukiwanie ekspertów, z poziomu komunikatora Lync 2010 w Intranecie
  • Bezpieczna platforma – całość komunikacji audio/video/chat jest szyfrowana
  • Możliwość nagrywania telekonferencji – np. szkoleń i wielokrotnego wykorzystania w firmie
  • Możliwość współpracy w aplikacjach – np. edycja budżetu w Excelu przez kierowników regionalnych
  • Ankietowanie uczestników konferencji – np. w celu głosowania budżetu, uchwały Zarządu itp.

Kolejną ważną kwestią jest możliwość używania połączeń w celach komercyjnych, które stanowią główną część działań firm. W przypadku chęci skorzystania z darmowego oprogramowania Skype, należy zaakceptować umowę, dostępną na stronie: http://www.skype.com/intl/pl/legal/terms/tou/ , w której możemy przeczytać następujące fragmenty:

6.4. (…) Użytkownik zgadza się nie przedstawiać komercyjnych ofert innym użytkownikom Witryny Skype lub Oprogramowania odnośnie ich Materiałów użytkownika. ”

„18.10 Uwaga dotycząca technologii AVC/H.264. Jeżeli Oprogramowanie jest używane do prowadzenia rozmów wideo (i) między komputerem osobistym a urządzeniem, które nie jest komputerem osobistym, lub (ii) między urządzeniami, które nie są komputerami osobistymi, istnieje możliwość użycia kodera-dekodera AVC/H.264 w celu ułatwienia łączności wideo. W takim przypadku obowiązuje następująca uwaga prawna: ZGODNIE Z LICENCJĄ NA PAKIET PATENTÓW AVC FUNKCJA WIDEO AVC W TYM PRODUKCIE JEST LICENCJONOWANA NA UŻYTEK OSOBISTY I NIEKOMERCYJNY
KLIENTA W CELU (i) KODOWANIA WIDEO ZGODNIE ZE STANDARDEM AVC („WIDEO AVC”) I/LUB (ii) DEKODOWANIA WIDEO AVC ZAKODOWANEGO PRZEZ KLIENTA W RAMACH OSOBISTEJ I NIEKOMERCYJNEJ DZIAŁALNOŚCI I/LUB UZYSKANEGO OD DOSTAWCY WIDEO, KTÓREMU UDZIELONO LICENCJI NA DOSTARCZANIE WIDEO AVC. NIE UDZIELA SIĘ LICENCJI WYRAŹNEJ ANI DOROZUMIANEJ NA JAKIEKOLWIEK INNE FORMY UŻYTKOWANIA. DODATKOWE INFORMACJE MOŻNA UZYSKAĆ OD FIRMY MPEG LA, L.L.C. POD ADRESEM http://www.mpegla.com.”

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: