Przeskocz do treści

Podstawowe informacje o Lync 2010

10 października 2011

Wstęp

Od grudnia 2010 roku na rynek wszedł następca OCS Server 2007 R2. Zmieniono nazwę, szatę graficzną oraz dodano wiele nowych funkcji. Główne zmiany dotyczą części transmisji głosowej – szczególnie w zakresie telefonii IP. Lync Server 2010 to pełnoprawny zamiennik centrali telefonicznej w pełnym zakresie wraz z funkcjonalnością typową dla rozwiązań software’owych.
Oprócz samego produktu, nastąpiła mocna zmiana na rynku partnerskim. W związku z dużym zainteresowaniem Klientów, dostawcy hardware’owi podeszli bardzo poważnie do współpracy z Microsoft i oferują pełny zakres sprzętu począwszy od bram a skończywszy na aparatach telefonicznych certyfikowanych dla Lync Server 2010. Więcej informacji na temat współpracy i oferty partnerskiej można zobaczyć tutaj

Kolejną dużą zmianą jest pojawienie się nowej konsoli – Lync 2010, która zastępuje dotychczasowy Communicator z pakietu Office oraz Live Meeting Console. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie powodujące łatwą możliwość przejścia od komunikacji 1:1, do telekonferencji bez konieczności zmiany narzędzia. W nowej konsoli pojawia się również sporo udogodnień takich, jak łatwe przełączanie pomiędzy urządzeniami audio/video, możliwość odczytania historii komunikacji oraz poczty głosowej, klawiatura numeryczna do wybierania numerów i wiele innych zmian.

Licencjonowanie

Następna zmiana dotyczy sfery licencjonowania. Poprzednio dostępne były 2 licencje dostępowa – Standard do połączeń 1:1 oraz Enterprise, która dodatkowo umożliwiała połączenia w ramach telefonii IP oraz funkcjonalność telekonferencyjną. Rodziło to pewne niezadowolenie wśród Klientów, którzy pragnęli tylko rozwiązania telefonii, a musieli zapłacić również za niewykorzystywane funkcjonalności telekonferencyjne zawarte w Enterprise CAL.

W nowej wersji dostępne są trzy licencje dostępowe – Standard, Plus oraz Enterprise. Upraszczając, Standard CAL umożliwia komunikację 1:1 oprócz integracji z telefonią, PlusCAL odpowiada za telefonię IP, a Enterprise za inicjowanie telekonferencji.
W ten sposób Klient może dobrać sobie odpowiedni zestaw dla odpowiednich grup użytkowników.

Licencje w Lync 2010

Prześledźmy to na przykładzie:
Załóżmy, że mamy firmę 500 osobową. Wszyscy potrzebują dostępu do komunikacji tekstowej, audio i wideo 1:1. Zarząd oraz część osób z działu sprzedaży (razem 50 osób) organizuje telekonferencje, na które zaprasza zarówno osoby z firmy, jak i kontrahentów i partnerów zewnętrznych. 400 osób potrzebuje rozwiązania telefonicznego, pozostałe 100 pracuje w Call Center, gdzie korzysta z rozwiązania dedykowanego.

W przypadku Lync Server rozwiązanie mogłoby wyglądać tak:

Oprócz tego potrzebny będzie gateway do sprzęgu z telefonią, telefony itp.

Szczegółowy opis zakresu poszczególnych licencji znajdą Państwo tutaj:
Komunikacja błyskawiczna i powiadamianie o obecności


Audio, wideo, telekonferencje


Integracja z telefonią


Należy pamiętać również o tym, że aby używać którejś z licencji Plus lub Enterprise, wymagane jest posiadanie licencji Standard. Obie licencje (Plus CAL i Enterprise CAL) są licencjami dodatkowymi, które dokupuje się dla użytkowników, którzy potrzebują dodatkowych funkcjonalności zawartych w tych licencjach. Zatem użytkownik może posiadać albo tylko licencję Standard, albo Standard+Plus CAL, albo Standard+Enterprise CAL, albo Standard+Plus CAL+ Enterprise CAL, w zależności od potrzeb.

Linki

  1. Aktualne informacje na temat sprzętu do Lync 2010:
  1. Prezentacja: https://skydrive.live.com/?lc=1045#!/view.aspx?cid=1723BC68948A4D78&resid=1723BC68948A4D78%213172 
  2. Inne materiały: https://skydrive.live.com/?lc=1045#cid=1723BC68948A4D78&id=1723BC68948A4D78%213103
  3. Infomacja na temat pasma: http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg413004.aspx
  4. Kalkulator: http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=19011

Informacja na temat integracji z Polycom HDX: http://support.polycom.com/global/documents/support/setup_maintenance/products/video/UC_Deploy_Guide_MS.pdf

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: